Keszthely

ismertető, Keszthelyi képek, galéria




Keszthely

Keszthely városát a Nyugat-balatoni Régióban találjuk, amely sajátos helyet foglal el Magyarország térképén, hiszen fontos desztináció mind a belföldi, mind a külföldi turisták számára. Keszthelynek a középkorban két központja volt, a mai Fő tér és a kastély környéke, a látnivalók többsége ma is e két helyen és az őket összekötő sétálóutcában láthatók. A városnézést - mind oly sok esetben - itt is kezdjük a Fő téren.

Keszthelynek a középkorban két központja volt, a mai Fő tér és a kastély környéke, a látnivalók többsége ma is e két helyen és az őket összekötő sétálóutcában láthatók. A városnézést - mind oly sok esetben - itt is kezdjük a Fő téren.

LÁTVÁNYOSSÁGOK, LÁTNIVALÓK



Városháza

A Városháza épülete ad otthont a Polgármesteri Hivatalnak. A ház alapjai 18. századiak, mai formájában copf stílusú.

Gótikus plébániatemplom

Az eredeti ferences templom 1386-ban épült gótikus stílusban a fenékpusztai erőd köveiből. A török időkben várrá alakították át, majd a ferencesek barokk stílusban újították fel. Szentélyében balra Festetics Kristóf fekete márvány síremléke, a másik oldalon Laczkfy István nádornak vörösmárvány sírfedele látható. Tornya 1878-ban épült. A templom érdekessége az 1974-ben feltárt XV. századi reneszánsz freskó, mely sok látogatót vonz.

Festetics kastély

A sétáló utca folytatása a Kastély utca, amely a Festetics kastély főbejáratához vezet. Valaha itt éltek az uradalom alkalmazottai. Az utca képét ezek a paraszt barokk épületek határozzák meg. Ebbe a miliőbe jól illeszkedik az 5. szám udvarán kialakított Párizsi udvar.

A Festetics kastélyt 1745-ben kezdték építeni, mai formáját 1884 és 1887 között nyerte el. A 101 helyiséges épület ma múzeum és konferencia központ. Legértékesebb helyisége az 1799-1801 között épült könyvtárterem, amelynek bútorzata eredeti, könyvállománya 86 000 kötet.

16 terem mutatja be a 18-19. századi főúri életmódot, de itt tekinthetők meg a Magyar nemzeti Múzeum legszebb díszfegyverei és a híres Windischgraetz trófea-gyűjtemény is. A tükörterem az idegenforgalmi szezonban naponta ad otthont koncerteknek.A kastély bejárata előtt látható a család leghíresebb tagjának Festetics Györgynek (1755-1819) a szobra. Az eredetileg 42 hektáros park természetvédelmi terület, francia kertből és számos faritkaságot tartalmazó angolparkból áll.

Helikon emlékmű

A Fő térről indul a Balaton partra vezető Erzsébet királyné útja, amelynek villái a 20. század elején épültek. Vele határos a város legnagyobb zöldfelülete a Helikon park. Itt található az 1817-1819 között megrendezett Helikon Ünnepségek emlékére emelt Helikon emlékmű, amely a város egyik jelképévé vált.

FÜRDŐKULTÚRA



A város három stranddal várja a fürdőzni, napozni vágyókat: Városi, Helikon és a Libás strand.

Városi strand

Az első vízre épített fürdőház 1864-ben készült. Az első kerek fürdőszigetet az 1880-as években építették, amit 1893-ban díszes bejárattal két szigetből álló fürdővé bővítettek. Felújítás helyett 1960-ban fém- és betonlemezből új szigetfürdőt építettek. Az elmúlt években, több ütemben az eredeti faszerkezetet állították helyre. A mai Városi strand helyén még a 20. század elején is nádas, és bérelhető csónakok kikötője volt.

Helikon strand

Az I. világháborút követően a megnövekedett vendégforgalmat a szigetfürdő már nem tudta fogadni, ezért a partot rendezték és 1927-ben megnyílt az új strand, amit az elmúlt évtizedben tovább bővítettek. A déli szabad strandot már a 20. század elejétől kezdődően egyre több fürdőző kereste fel. Az 1930-as években tovább nőtt a forgalma. A szabad strand helyén az ’50-es évektől fokozatosan épült ki a Helikon strand.

Libás strand

A zámori városrészhez közel található a Libás szabadstrand. Közvetlen közelében 2004-ben került átadásra a keszthelyi Phoenix vitorláskikötő. Esténként funky, latin és progressive zene szórakoztatja a strandra látogatókat.

JELLEMZŐ PROGRAMOK



A Balaton part hagyományos rendezvénye a májusban zajló Balaton Fesztivál és a július végi borutca, a Balaton környéki borok kulturális műsorokkal fűszerezett bemutatója.

KULTÚRA



Balatoni Múzeum

A Balatoni Múzeum állandó kiállításain a Balaton kialakulásáról, állat- és növényvilágáról, a halászat és a hajózás történetéről, a balatoni fürdőéletről és a környék ásatásairól láthatnak tárgyi emlékeket. Termeiben évente 4-5 történeti és képzőművészeti időszaki kiállítás is megtekinthető.

Helikon Kastélymúzeum (Festetics-kastély)

A város kulturális rangját leghíresebb birtokosai, a Festeticsek teremtették meg. XVIII. századi kastélyuk fő látnivalója a Kastélymúzeum és a Hintómúzeum. Az épületben rangos koncertek, mesterkurzusok nyújtanak élményt a komolyzene kedvelőinek. 7,2 hektáros angol stílusú parkját növényritkaságok díszítik. Állandó kiállításai: a főúri életforma, 1100 év fegyverei, 4 földrész trófeái, ritkaságok.

Népviseletes Babamúzeum - Panoptikum - Csigaparlament

Európa legnagyobb babamúzeuma. A Panoptikumban 40 híres ember életnagyságú figurája tekinthető meg, korabeli öltözékben. A Csiga Parlament 4.5 millió darab, 28 millió éves pannon-tengeri csigából készült óriásmakett.

Marcipán Múzeum és Cukrászda

A családias hangulatú cukrászdában a különleges marcipándesszertekből is széles a választék. A cukrászda mögötti Marcipán Múzeumban mintegy 100, marcipánból készített díszmunka látható.

Georgikon Majormúzeum

A Georikon épületének szomszédságában épült ki folyamatosan az oktatást szolgáló majorság. A nagy magtár 1817 és 1825 között készült el. A létesítményeket a II. világháborút követően nagyon elhanyagolták. Az épületegyüttes az 1971-ben létrehozott Georgikon Majormúzeumnak köszönheti felújítását, amelyben ma több érdekes kiállítás várja a látogatókat.

Rádió és Televízió Múzeum

Magyarországon egyedülálló kiállítás. A látogatók egy helyen tekinthetik meg a régi rádiókat, lemezjátszókat, zeneszekrényeket, magnókat és a hazai televíziózás és tv-készülék gyártás legősibb darabjait.

Balaton Kongresszusi Központ és Színház

Évente 100 - 120 színházi előadás zajlik az épületben. Az intézményben és annak közreműködésével zajló kulturális események, fesztiválok nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a „Balaton Fővárosa” levédett cím mellé, Keszthely „ A Kultúra Magyar Városa 2006” kitüntető elismerést is elnyerte.

Goldmark Károly Művelődési Központ és Szabadtéri Színház

Az intézményt 1952-ben alapították. Ekkor meghatározott feladatát, miszerint a lakosság önművelődési és szórakozási igényeit kell kielégítenie, jól látta el. Az intézmény gazdája a Helikoni rendezvénysorozatoknak, szervezője a Zalai Borcégér Fesztiválnak, 2001-től a Keszthelyi Nyári Színház szervezője.

A VÁROS TÖRTÉNETE



A terület hét évezred óta folyamatosan lakott, de a történetére vonatkozó írott források csak 1247 óta ismertek. Ezek arról vallanak, hogy az elmúlt mintegy 8 évszázad során több válságot, nehéz időszakot élt át Keszthely. Ezek közül csak a másfél évszázados törökkort, a 18. századi járványokat és tűzvészeket, az 1850-1860-as, az 1930-as évek és a II. világháborút követő gazdasági válságot említjük.

A szorgalmas és találékony keszthelyieknek köszönhetően a város mindig meg tudott újulni, más fejlődési pályát választani. Így Keszthely kisebb megszakításokkal folyamatosan gyarapodott, szépült. Ennek látható jele a város külső megjelenése, amely több évszázad szerves fejlődésének eredménye. Az épületállomány zöme 19-20. századi, de a legkorábbiak még a 13-14. században épültek. A Festetics kastély az ország negyedik legnagyobb, egyben legszebben felújított főúri palotája. Egyedülálló az is, hogy a Balaton partján megmaradt a monarchia hangulatát idéző 19. század végi beépítés. Keszthelyen szinte minden építészeti stílus emlékei megtalálhatók.

Keszthely nemcsak anyagilag, hanem kulturálisan is sokat gazdagodott az elmúlt évszázadok során. Büszkén ápoljuk a Helikon Ünnepségek csaknem két évszázados hagyományát, büszkék vagyunk, hogy Keszthely iskolaváros és 1797 óta rendelkezik felsőfokú oktatási intézménnyel. A városban már 1862-ben megépült az első színházépület, és a 2002-ben felavatott Balaton Színház és Kongresszusi Központ programjai és rendezvényei a helybelieken kívül a környékbeliek és az idelátogatók szórakoztatását is szolgálják.

Keszthely elsősorban az idegenforgalomból él, és ennek alapja a Balaton, amely nemcsak nyáron, de minden évszakban csodálatos. A tó legnagyobb festője, Egry József mondta: "a Balaton a természet örömkönnye", és ezzel csak egyetérteni lehet.

Települések Keszthely közvetlen közelében

Települések Keszthely környékén

További találatok: |
Látnivalók